Μετά από επικίνδυνη για τον θεσμό - Παρωδία διαιτησίας Διεκόπη το ντέρμπι της Κορίνθου μεταξύ ΠΑΣ Κόρινθος – ΑΣ Κόρινθος 2006 ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΝ ΕΠΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΚΑΙ ΣΔ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ Χάθηκε το Όραμα των Φιλάθλων για τη Μεγάλη συνένωση…
Μετά από αδικαιολόγητη διακοπή περίπου ενός μήνα , ξεκίνησε το Σάββατο 14 Απριλίου 2018 και ώρα 16:30, το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Κορινθίας με την διεξαγωγή της 25ης αγωνιστικής. Το μεγάλο ντέρμπι κορυφής, στο γήπεδο της Ιωνίας, που θα έβγαζε τον πρωταθλητή, μεταξύ του ΠΑΣ Κόρινθος και του Α.Σ. Κόρινθος 2006 δεν έληξε ποτέ. Ο αγώνας που έγινε παρουσία 1.500 περίπου φιλάθλων διεκόπη στο 92’, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο με τέρματα 1 – 1, ύστερα από μία κατάφορη , αψυχολόγητη και ίσως προσχεδιασμένη απόφαση του διαιτητή, ο οποίος παρενέβη κάνοντας χρήση του όρου ¨απόλυτος άρχοντας¨ του αγωνιστικού χώρου.
Σε μία φάση, που ξεκίνησε από προωθημένη μπαλιά αμυντικού του ΑΣ Κόρινθος 06 στα μετόπισθεν της άμυνας του ΠΑΣ Κόρινθος, ξεχύθηκε καθαρά σαν σίφουνας ο Χρυσαφίδης των φιλοξενουμένων, υπερκέρασε δύο αντιπάλους που δεν έπιασαν την κεφαλιά, έβαλε μπροστά του την μπάλα και μπήκε στη μικρή περιοχή καταδιωκόμενος από τους δύο αμυντικούς. Την ώρα που ετοιμάζεται ο επιτιθέμενος να αλλάξει το ισόπαλο αποτέλεσμα, τότε κάτω από το γιουχάϊσμα της κερκίδας ο διαιτητής Καλαράς σφύριξε ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ του επιτιθεμένου. Φυσική εξέλιξη οι παίκτες του ΑΣ Κόρινθος 06 να χάσουν την ψιχραιμία τους και να αντιδράσουν στην ενέργεια ενός διαιτητή, ο οποίος είχε δώσει από νωρίς δείγματα ειλημμένης απόφασης να μπει φραγμός και να ποδηγετήσει το αποτέλεσμα.
Βρήκε την ευκαιρία που ζήταγε και ο μοιραίος για την εξέλιξη του αγώνα διαιτητής απέβαλε τους Δημητριάδη και Χατζησοφρωνίου, ενώ μετά από διαβουλεύσεις με τους πάγκους και παρά το γεγονός ότι οι παίκτες ανέμεναν να συνεχισθεί ο αγώνας λόγω καθυστερήσεων, οι διαιτητές έφυγαν για τα αποδυτήρια όπου μετά από πάροδο αρκετής ώρας διέκοψε οριστικά τον αγώνα σε βάρος των φιλοξενουμένων με τα όσα κατέγραψε στο Φύλο Αγώνα... Ο πιθανός στόχος είχε επιτευχθεί. Στη συνέχεια, επειδή ο διαιτητής είπε ότι τον κτύπησαν οι αποβληθέντες, οι υπεύθυνοι του ΑΣ Κόεινθος 06 ζήτησαν και ήλθε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ,αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να μεταφερθεί στο Νοσοκομέιο, πράγμα που όπως λέγεται μετέβη μόνος του για έλεγχο ή όπως ισχυρίζονται άλλοι προς στοιχειοθέτηση αποδεικτικών στοιχείων.
Όπως και να έχει το θέμα η όλη υπόθεση του ντέρμπι, ενώ όλοι οι φίλαθλοι της Κορινθίας, πήγαν στο γήπεδο να απολαύσουν ένα ντέρμπι, να χειροκροτήσουν και τις δύο καλύτερες ομάδες του νομού μας με την κρυφή ελπίδα ότι κάτι θα γίνει στο τέλος με την ενοποίηση των ποδοσφαιρικών δυνάμεων, ώστε να πάμε στην επόμενη ποδοσφαιρική περίοδο με αξιώσει στη Γ΄ Εθνική. Εκεί ό,που θα αντιμετώπιζε η νέα ομάδα της Κορίνθου τους ποδοσφαιρικούς γίγαντες, που μας στέλνουν φέτος με επιστροφή λόγω χαμηλής ποιότητας τις τρεις κορινθιακές ομάδες ΑΟ Λουτράκι, ΑΟ Ζευγολατιού και ΑΣ Πέλοπα Κιάτου . Δυστυχώς η απογοήτευση κυριάρχισε στις καρδιές όλων για το κατάντημα του Κορινθιακού ποδοσφαίρου, που έχει να παρουσιάσει χρυσές σελίδες δόξας και μεγαλείου απόδοσης στα μεγάλα σαλόνια με καθαρό αγωνιστικό ποδόσφαιρο στα πλαίσια της ευγενούς Αθλητικής Άμιλλας.
Δυστυχώς όλα αυτά έγιναν, πιστεύουμε, παρουσία των προεδρείων της διοργανώτριας ΕΠΣ Κορινθίας και του Συνδέσμου Διαιτητών Ποδοσφαίρου Κορινθίας, που θα έπρεπε να ντρέπονται για την εικόνα, που είδαμε όλοι στο γήπεδο της Ιωνίας. Πως ανέχονται να συμμετέχουν σε αυτού του είδους υπηρεσίας της Αθλητικής ιδέας; Τα σφάλματα του διαιτητού και μόνο, χωρίς τη σύμπραξη των βοηθών ήταν κραυγαλέα και μονομερή, Αν δουν το VIDEO αγώνα μπορούν να βγάλουν συμπεράσματα και την αλλαγή παρελκυστικής τακτικής του διαιτητή μετά την ισοφάριση σε 1-1. Οι βρώμικες αποφάσεις είναι φανερές, ενώ η διακοπή της επιθετικής ροής του αγώνα έγινε έξι φορές με ισάριθμες επισκέψεις στους πάγκους και εγγραφές στο σημειωματάριο του διαιτητή, ενώ επέτρεπε χωρίς παρατηρήσεις τις σκόπιμες καθυστερήσεις μονομερώς.
Κάτι μας λέγει ότι η όλη προσπάθεια της διαιτησίας έδωσε την αίσθηση στους αγνούς Κορίνθιους φιλάθλους, πως επιδίωξη του διαιτητή Καλαρά, ήταν εξ αρχής να κατεβάσει τα ρολά στην ομάδα του ΑΣ Κόρινθος 2006, ώστε να μην έχει ελπίδα ανόδου, αν κερδίσει την έφεση που εκκρεμεί στην ΕΠΟ να ξεπεράσει σε βαθμούς τον ΠΑΣ Κόρινθος. Προς την ανωτέρω παραδοχή συντελεί και η αλλαγή της τακτικής του στο Β΄ ημίχρονο ό,που το ισόπαλο αποτέλεσμα και η επιθετική έξαρση των φιλοξενουμένων παικτών έμπαιναν εμπόδιο σε τυχόν επιδιώξεις. Αυτό επεδίωκε από την αρχή του αγώνα και αυτό επέβαλε; Χαρακτηριστικό του σκηνικού, που είδαμε στην εξέδρα των πολυάριθμων φιλάθλων του ΠΑΣ Κόρινθος, ήταν οι μετρημένες επευφημίες προς την ομάδα τους. Το πιθανότερο καθ΄ ημάς είναι ότι έχοντας υπόψη το γεγονός πως Το «παιδί» είχε κερδίσει τον «πατέρα» σε τρεις επίσημους αγώνες υπό αντίξοες συνθήκες με καθαρά αποτελέσματα και έβλεπαν την ισοπαλία να έχει αβαντάζ αλλαγής , δεν τους έκανε κέφι για πανηγυρισμούς. Έχοντας φυσικά στην άκρη του μυαλού τους την αναγκαία συγχώνευση, που πήρε άλλες διαστάσεις.
Αφήστε ένα σχόλιο