ΧΑΝΤΜΠΟΛ Α2 φ.1680

Χαντμπολ 11ης αγωνιστική της Α2 Ανδρών

ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΣΕ ΝΕΚΡΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ
ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 19 -19

Ισόπαλο κρίθηκε το ντέρμπι της 11ης αγωνιστική της Α2 Ανδρών μεταξύ της ΕΣΝ Βριλησσίων και του Ποσειδώνα Λουτρακίου. Η ομάδα του Λουτρακίου Ισοφάρισε σε νεκρό χρόνο με πέναλτι του Βασιλειάδη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 19-19. Μετά και αυτό το αποτέλεσμα ΕΣΝ Βριλησσίων και Ποδειδών Λουτρακίου συνεχίζουν την πορεία τους με στόχο τα playoffs και την άνοδο στην Handball Premier, «καταδιώκοντας» παράλληλα την Σαλαμίνα.

Αναλυτικά το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του ήταν ντέρμπι, με κύριο χαρακτηριστικό να κυριαρχούν οι δυνατές άμυνες, με τα Βριλήσσια να έχουν ισχίο προβάδισμα 1-2 τερμάτων, κλείνοντας το ημίχρονο 12-9 υπέρ του. Στην επανάληψη τα Βριλήσσια συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό με το κλείσιμο του Α ημιχρόνου ξεφεύγοντας με 5 τέρματα διαφορά 14-9 στο 35’. Στο σημείο εκείνο ο Ποσειδώνας άλλαξε την άμυνα σε 5-1 περιορίζοντας το ατού των Βριλησσίων τον Βάμβακα και σε συνάρτηση τον αποκρούσεων του τερματοφύλακα του, Βλαχογεωργίο ροκάνισε την διαφορά ισοφαρίζοντας 17-17 στο 53’. Ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από το τελευταίο σφύριγμα η ομάδα του Γιώργου Δραγάζη προηγήθηκε μ’ ένα τέρμα (19-18). Στο 59:50 έγινε σουτ από την πλευρά του ΕΣΝ Βριλησσίων, που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας, Βλαχογεώργος. Στην αντεπίθεση και τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Βασιλειάδης (πρώτος σκόρερ του ματς με 7 τέρματα) των φιλοξενούμενων, πήρε προσπάθεια στον αιφνιδιασμό με τον Κουτσόπουλο να τον μαρκάρει πολύ σκληρά με αποτέλεσμα να δεχθεί, ορθά, την κόκκινη κάρτα. Σε νεκρό χρόνο, ο Βασιλειάδης εκτέλεσε το πέναλτι και πέτυχε να ισοφαρίσει σε 19-19.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 19-19
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 76, 9-7, 11-8, 12-9 (σκορ ημιχρόνου), 14-9, 14-11, 15-12, 1715, 18-17, 19-19 (τελικό) ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Χατζηκωνσταντίνου Κ.): Βλαχογεώργος, Αικατερίνης 5, Τυφτικίδης, Καραβάς, Ζέρβας, Λώλας, Χριστόπουλος, Τσιέλος, Χατούπης, Χατζηκωνσταντίνου Ν. 3, Δημητρόπουλος 1, Χατζηκωνσταντίνου Α. 1, Παλαιολόγος, Βασιλειάδης 7, Ρουμελιώτης 2
Διαιτητές: Τσάκωνας - Φωτακίδης,