Μπάσκετ : Στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου---> Η Εθνική «πάτησε» το Ισραήλ με 96 - 78 και έκανε το 5Χ5

Η Εθνική Ανδρών ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, γράφοντας το 5Χ5 στον 8ο όμιλο και συνεχίζοντας ακάθεκτη την πορεία της στην προκριματική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επι­κράτησε με 96 - 78 του Ισραήλ στο Τελ Α­βίβ, στον πρώτο από τους δύο αγώνες που θα δώσει στο τρίτο «παράθυρο» της πρώτης προκριματικής φάσης (στις 2/7 αγωνίζεται στην έδρα της Εσθονίας). Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υπέστησαν την τρίτη ήττα τους και εν αντιθέσει με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, που έχει προκριθεί και μα­θηματικά στη δεύτερη φάση συνεχίζει να παλεύει για ένα «εισιτήριο».
Πρωταγωνιστές της Εθνικής, που έδω­σε ρεσιτάλ από τα 6.75 (13/26 τρίποντα), οι Κωνσταντίνος Μήτογλου (ατομικό ρεκόρ πόντων με 21 και 2/2τρ.) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (17π., 4/4τρ.). Από το Ισραήλ, ξεχώρισε ο Τζέικ Κοέν με 21 πόντους.
Η προβληματική άμυνα της Εθνικής κο­ντά στο καλάθι έδωσε την ευκαιρία στο Ισ­ραήλ να εκμεταλλευτεί τους διαδρόμους και να μείνει σε απόσταση αναπνοής από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μέχρι το η­μίχρονο (17-20 στο α’ δεκ., 42-49 στο ημ.).
Ωστόσο, η «γαλανόλευκη» δεν είχε διάθε­ση για… θρίλερ και στην τρίτη περίοδο φρό­ντισε με εξαιρετικά αντανακλαστικά στην ά­μυνα και… βροχή τριπόντων στην επίθεση να «καθαρίσει» την αναμέτρηση. Η Εθνική έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 24-10 στο τρί­το δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου το βρήκε στο +21 (73-52), και δε χρειάστηκε να κοι­τάξει πίσω μέχρι το τελικό 96-78.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Τσίτσι (Αλβα­νία), Βοϊνοβιτς (Μαυροβούνιο)
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 42-49, 52-73, 78- 96

ΙΣΡΑΗΛ (Οντεντ Κάτας): Μπλατ 12 (2), Κοέν 21, Λίμοναντ 4, Πνίνι 8 (2), Τιμόρ, Αλτίτ 8, Μπεν Τσιμόλ, Χάουελ 8 (4 ασίστ, 3 κλεψί­ματα), Λεβί 7 (1), Μέκελ 4, Μένκο 4, Σούζ­μαν 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κα­τσίβελης, Λαρεντζάκης 17 (4), Αθηναίου, Μπουρούσης 8, Μποχωρίδης 9 (1), Μάντζα­ρης 5 (1), Μήτογλου 21 (2), Γκίκας 2, Γιαν­νόπουλος 6 (2), Θ. Αντετοκούνμπο 8 (1), Μαργαρίτης 8, Βασιλόπουλος 12 (2).