Από τις δραστηριότητες και τις Αναρτήσεις στο facebook της Βουλευτή ΣΥΡΙΖΑ Κορινθίας Μαρίας Θελερίτη
Ανανέωση θητείας εποχικών πυροσβεστών
Συγκεκριμένα, αποφασίστηκε η διατήρηση της ειδικής διαδικασίας του Π.Δ. 124/2003 (Α΄ 108) που ορίζει τη διαδικασία πρόσληψης των υποψηφίων και που προβλέπει τη δυνατότητα της εκ νέου πρόσληψης των επιτυχόντων στο διαγωνισμό του έτους 2003 με την ίδια ειδικότητα μέχρι και το έτος 2017.
Με την τροπολογία προστέθηκε εδάφιο το οποίο ορίζει ότι οι πυροσβέστες εποχικής απασχόλησης που συμπεριλαμβάνονται στους πίνακες επιτυχόντων όπως έχουν διαμορφωθεί από το έτος 2003 έως και σήμερα, επαναπροσλαμβάνονται στην υπηρεσία αρχικής πρόσληψης με την ίδια ειδικότητα για το έτος 2018, με δυνατότητα εκ νέου πρόσληψης και για το έτος 2019 (μέχρι δηλαδή και την συμβατική / αντιπυρική περίοδο του 2019). Αυτό, διότι οι εποχικοί πυροσβέστες διαθέτουν πολύχρονη εμπειρία και τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Κατανομή κονδυλίων για τα Σχολεία στους Δήμους
Για τα προβλήματα του Σ.ΕΠ.Ε. στην Κόρινθο
Για την πληρέστερη ενημέρωση των εργαζομένων και των πολιτών παραθέτουμε μερικά βασικά σημεία για την κατάσταση που αντιμετωπίζει η Επιθεώρηση Εργασίας στην Κόρινθο και έχουν ως εξής:
- Είναι θεσμοθετημένες για την λειτουργία του Σ.ΕΠ.Ε Κορίνθου τρεις θέσεις ΠΕ Διοικητικού Οικονομικού (Επιθεωρητές) και 2 ΔΕ Διοικητικού Λογιστικού (ΙΔΑΧ)
- Από αυτές είναι καλυμμένες οι 2 θέσεις ΔΕ ΙΔΑΧ και η μια ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού (προσωρινή απουσία λόγω άδειας τοκετού)
-Για τις 2 κενές θέσεις Επιθεωρητών η μια θα προκηρυχθεί μέσω ΑΣΕΠ το επόμενο διάστημα (έχουν εγκριθεί 53 θέσεις για το ΣΕΠΕ και μέχρι τον Ιούνιο θα έχουμε διαγωνισμό) και η άλλη θα καλυφθεί με τον Β΄ κύκλο της κινητικοτητας.
Τέλος για να ενισχύθεί το ελεγκτικό έργο της Υπηρεσίας έχουν ληφθεί τα εξής μέτρα:
Α) Η Διευθύντρια της Πελλοπονήσου πραγματοποιεί ελέγχους και ασκεί τα καθηκόντα Επιθεώρητη.
Β) Στον προγραμματισμό για να καλυφθεί το καλοκαίρι λόγω εκτάκτων αναγκών, έχει παρθεί η απόφαση να σταλθούν Ειδικοί Επιθεωρητές για να καλύπτεται και το τουριστικό-παραλιακό κομμάτι του νομού.
Τέλος ας σημειωθεί πως με το ΠΔ 134/2017 τοποθετήθηκε προϊστάμενος μια υπάλληλος από το Τμήμα Επιθεώρησης Εργασιακών Σχέσεων Αργολίδας, η οποία όμως παραιτήθηκε για οικογενειακούς λόγους.
Αφήστε ένα σχόλιο