Στην 12η αγωνιστική Σούπερ Λιγκ

Με νίκη Ολυμπιακός, Αστέρας, Παναιτωλικός με Χ όλες οι άλλες ομάδες

Με τη διεξαγωγή τεσσάρων αγώνων συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. «Σκορ της ημέρας» ήταν το 1-1 για τις αναμετρήσεις της 12ης αγωνιστικής της Super League, που διεξήχθησαν το Σάββατο. Συγκεκριμένα, την αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε η αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα - Ξάνθη 1-1, όπου σκόραραν ο Κόντε για τους γηπεδούχους και ο Γέντρισεκ για τους «Ακρίτες». Στη Ριζούπολη, χρειάστηκε να περάσει σχεδόν όλο το παιχνίδι για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 88ο λεπτό με τον Ελμπάζ και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίτι στο 91’ και Απόλλων - Λαμία 1-1. Με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1 ο Μολίνς για λογαριασμό του Παναθηναϊκού, στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της ημέρας κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Οι παίκτες του Κάναντι είχαν προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα με σουτ του Ντάουντα και Ατρόμητος – ΠΑΟ 1-1.

Την Κυριακή ο Ολυμπιακός ανέβηκε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας αφού πέρασε με ανατροπή από την Κέρκυρα (Κέρκυρα - Ολυμπιακός 1-3) με σκόρερς 16΄ Γρομητσάρης - 46΄ Σισέ, 65΄ Τζούρτζεβιτς, 68΄ Μάριν και πλέον περίμενε το αποτέλεσμα της ΑΕΚ με τον Πλατανιά για να μάθει, αν θα μείνει εκεί ή θα τον προσπεράσει η Ένωση. Τελικά είναι δεύτερος. Οι Ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν το στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, όπου ο Πανιώνιος με τον ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι (Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 2-2) με τον «δικέφαλο» του Βορρά να σκοράρει στο 93’. Οι σκόρερς 48΄ Σπιριντόνοβιτς, 86΄ Γεσίλ - 41΄ πεν. Κουλούρης, 90΄+3 Μάτος. Στην Τρίπολη ο Αστέρας δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Λεβαδειακό (Αστέρας Τρίπολης - Λεβαδειακός 2-0) με τα γκολ να πετυχαίνουν οι 32΄ Ιγκλέσιας και 63΄ Δουβίκας. Νίκη σημείωσε και ο Παναιτωλικός επί της Λάρισας στο Αγρίνιο (Παναιτωλικός - Λάρισα 3- 1) με σκόρερς τους 12΄ Μόραρ, 34΄ Μάζουρεκ, 90΄+2 Ρόσα - 49΄ Λεοζίνιο. ΑΕΚ-Πλατανιάς 3-0 και κορυφή με γκολ Λιβάγια στο 39, 49 και Μπακασέτα στο 63’.