Header Ads

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΙΛΙΟΜΟΜΔΙΟΥ φ.1711

Ποιός είναι ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου

Ο Α.Σ. Ατρόμητος Χιλιομοδίου[2] είναι αθλητικός σύλλογος με έδρα το Χιλιομόδι του νομού Κορινθίας. Διαθέτει από το παρελθόν ενεργά τμήματα ποδοσφαίρου και σκάκι,[3][4] ενώ πλέον επαναλειτουργεί και το τμήμα καλαθοσφαίρισης της ομάδος . Επίσημο έτος ίδρυσης του συλλόγου είναι το 1961 και χρώματά του το κόκκινο και το μαύρο.

Το ποδοσφαιρικό τμήμα του συλλόγου είναι το πιο διακεκριμένο και αποτελεί παραδοσιακά ένα από τα καλύτερα και πιο σταθερά τμήματα στην Κορινθία . Μία από τις πιο σημαντικές επιτυχίες του συλλόγου είναι η συμμετοχή , επανειλημμένα στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής κατηγορίας τις χρονιές 200708, 2008-09, 2009-10, 201112 και στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας την χρονιά 2020-2021 .

Το 1990 κατέκτησε και το πρώτο του τρόπαιο με αντίπαλο την ομάδα της Ελλάς Βέλου για τον θεσμό του κυπέλλου Ε.Π.Σ Κορινθίας , επικρατώντας στον τελικό με 2-1 . Ενώ έχει τερματίσει και δύο φορές Φιναλίστ, το 1987 με αντίπαλο τον Κύψελο Κορίνθου όπου μετά από το 0-0 της κανονικής περιόδου ηττήθηκε στα πέναλτι με 3-2 και το 2012 με αντίπαλο τον Π.Α.Σ. Κόρινθος με σκορ 2-1.[5] Η ομάδα του Χιλιομοδίου δεν έχει σταματήσει εκεί , αφού έχει πραγματοποιήσει και σημαντικές επιτυχίες στο πρωτάθλημα Κορινθίας τερματίζοντας τρεις φορές στην πρώτη θέση και συγκεκριμένα τις χρονιές 2006-2007 , 20102011 , 2019-2020 .

Την αγωνιστική περίοδο 2010-2011 ο Ατρόμητος τερμάτισε πρώτος στον όμιλο της Α’ Κατηγορίας γράφοντας με χρυσά γράμματα στην ιστορία του την πιο πετυχημένη σεζόν του , όντας αήττητος 26 νίκες και 4 ισοπαλίες και με πολύ καλό συντελεστή τερμάτων 85 υπέρ και μόλις 13 κατά . Κέρδισε την άνοδο στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής αλλά και τις εντυπώσεις σε ολόκληρη την κορινθία . Μετά από μια δεκαετία ο Ατρόμητος την αγωνιστική περίοδο 2019-2020 συγκέντρωσε συνολικά 59 βαθμούς με απολογισμό 19 νίκες 2 ισοπαλίες και μόλις μια ήττα , ενώ τα τέρματα που σημείωσε η ομάδα του Χιλιομοδίου ήταν 53 υπέρ και 14 κατά .

Ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις πρόωρα και στην πρώτη θέση και προβιβάστηκε στην Γ’ εθνική (4η τάξεως κατηγορία) για την περίοδο 2020-2021. Αυτή θα είναι η πέμπτη παρουσία του συλλόγου σε εθνικό πρωτάθλημα και η πρώτη συμμετοχή του στην Γ’ Εθνική .