Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Ρεάλ Μαδρίτης : 82-89 «Έπεσε» με ψηλά το κεφάλι Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε με 89-82 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, «αποχαιρετώντας» τη φετινή Euroleague

Ο αγώνας απέκτησε από το ξεκίνημα γρήγορο ρυθ­μό, με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει πρόβλημα τό­σο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Οι φιλοξενούμε­νοι εκμεταλλεύτηκαν τα... ρήγματα στην «πράσινη» άμυ­να και προηγήθηκαν με 12-4! Βέβαια, ο Παναθηναϊκός Ο­ΠΑΠ ευτύχησε να έχει σε καλό βράδυ τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος είχε συνεισφορά σε εννιά συνεχόμενους πό­ντους! Κάπως έτσι μετά το τρίποντο του Καλάθη, το «τρι­φύλλι» πέρασε μπροστά με 16-14 (7’).
Η Ρεάλ, όμως, είχε όχι μόνο 8/8 δίποντα ως το 12ο λεπτό, αλλά και μπόλικη... δημιουργία στο παιχνίδι της. Είναι χαρακτηριστικό ότι μοίρασε εφτά ασίστ για 11 κα­λάθια, κάτι που της έδωσε τη δυνατότητα να βρεθεί για πρώτη φορά στο +9 (27-18 στο 13’). Γενικά, οι παίκτες του Πιτίνο έβγαζαν πάθος στο παρκέ, αλλά αδυνατού­σαν να είναι αποτελεσματικοί (8/20 δίποντα). Αυτό άλ­λαξε όταν ο Καλάθης επέστρεψε από τον πάγκο...
Οι «πράσινοι» απέκτησαν δημιουργία στο παιχνίδι τους και με τον Λοτζέσκι να είναι σε εξαιρετική κατάσταση (10π. με 2/2διπ., 2/2τρ.) άρχισαν να ανατρέπει την κα­τάσταση. Όταν στην εξίσωση μπήκαν κι οι Τόμας, Παπα­πέτρου τα δεδομένα άλλαξαν πλήρως...
Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «έτρεξε» σερί 10-0 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (36-34 στο 19’) μετά το 16-14! Ο Καλάθης έφτασε τις 1.000 ασίστ, ο Παπαπέτρου ήταν σταθερός σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Λοτζέσκι έφτασε μέχρι την ανάπαυλα τους 14 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (3/3τρ., 2/2διπ.).
Μάλιστα, ο «Λότζο» με ένα τετράποντο (τρίποντο συν βολή) βοήθησε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια, ούσα στο +5 (41-36). Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν με σερί 5-0 κι ισοφάρισαν με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρό­νου (41-41) αλλά η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήταν αυτή που έπρεπε...
Ο Γκιστ, ο οποίος είχε χρεωθεί με δύο φάουλ στο πρώτο λεπτό, επέστρεψε στο παρκέ κι έδωσε λύσεις. Ό­πως κι ο Παπαγιάννης σε εκείνο το σημείο, ενώ ο Παπα­πέτρου συνέχισε να είναι σταθερά καλός. Το πιο σημα­ντικό είναι ότι οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν στη Ρεάλ να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι, αναγκάζοντάς την σε κακές επιθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Μαδρι­λένοι σούταραν σταθερά περισσότερα τρίποντα σε σχέ­ση με δίποντα.
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 54-49 (26’), αλλά οι διαιτητές συνέχισαν να σφυρίζουν με διαφορε­τικά κριτήρια στις δύο άκρες του παρκέ. Η Ρεάλ έπαιρ­νε φάουλ με τον... αέρα, ενώ οι «πράσινοι» έπρεπε να... ματώσουν! Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (56-55 στο 29’) για πρώτη φορά μετά το 19ο λεπτό, με τον αγώνα να αποκτά «άγρια» ομορφιά! Με τον Βουγιού­κα να κάνει πολύ καλή δουλειά και στις δύο άκρες του παρκέ και τον Λάνγκφορντ να δίνει λύσεις στην επίθε­ση, ο Παναθηναϊκός έδωσε μάχη για να κρατήσει το προ­βάδισμα.
Ο... άφαντος για 30 λεπτά, Γκουστάβο Αγιόν σημεί­ωσε 8 σερί πόντους και έβαλε τη Ρεάλ μπροστά με 72- 68 (36’). Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ψυχολογία και πέτυχαν όλα τα μεγάλα σουτ! Είναι χαρακτηριστικό ό­τι στο τελευταίο δίλεπτο ο Ράντολφ (72-78) κι ο Καμπά­τσο (74-81) πέτυχαν δύο μεγάλα τρίποντα στη λήξη του χρόνου επίθεσης κι έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υ­πέρ των φιλοξενούμενων.

Πηγή: CNN Greece 22:52