SUPER LEAGUE : Με νίκες ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού, ΠΑΟ, Ατρομήτου, Λεβαδειακού, Λαμίας / Η 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΗ ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΤΗΣ ΑΕΚ

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΠΑΟΚ 1-5 : Εύ­κολο πέρασμα του ΠΑΟΚ από την Ριζούπολη. Ο δικέφαλος του Βορ­ρά νίκησε πολύ εύκολα τον ου­ραγό Απόλλωνα με 5-1, πετυχαί­νοντας δύο γκολ στο πρώτο δε­κάλεπτο της αναμέτρησης Μόλις στο 4ο λεπτό πέτυχε γκολ με τον Δημήτρη Πέλκα για το 0-1. Στο 9′ μετά από κακή απομάκρυνση του Ρώσση, η μπάλα πήγε στον Ολιβέιρα, που την έφερε από το δεξί στο αριστερό και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έ­στειλε τη μπάλα ψηλά στην δε­ξιά γωνία του Χουάντερσον, για το 0-2. Στο 33′ ήρθε και το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Μπίσεσβαρ. Ο Λημνιός α­πό δεξιά πάτησε περιοχή και από χαμηλά γύρισε στον Ολλανδό μέ­σο και αυτός εν’ κινήσει πλάσα­ρε εύστοχα για το 0-3 στο Γεώρ­γιος Καμάρας.

Ο Απόλλωνας μείωσε σε 3-1 : στο 64′ όταν ο Οριουέλα γύρισε τη μπάλα στον Ντούρσο και αυ­τός χωρίς πίεση με πολύ ωραί­ο πλασέ στην κίνηση από το ύ­ψος της περιοχής, νίκησε τον Πα­σχαλάκη στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία. Στην πρώ­τη του επαφή με την μπάλα ο Κά­ρολ Σφιντέρσκι βρήκε δίχτυα. Στο 78′ ο Κρέσπο σε ρόλο οργανω­τή πλάσαρε στον Σφιντέρσκι με τον τελευταίο με ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα για τέ­ταρτη φορά στα δίχτυα του Χου­άντερσον. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε και πέ­μπτο γκολ στην αναμέτρηση με τον Πέδρο Ενρίκε στο 88′, με τον Βραζιλιάνο να διαμορφώνει το τελικό 5-1 υπέρ του δικέφαλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 4-1 : Με ηγέτη και σκόρερ τον Φορτούνη ο Ολυμπιακός Πειραιώς έπαιξε μεγάλη μπάλα στο δεύτερο ημί­χρονο και ανέτρεψε το σε βάρος του σκορ, που είχε προηγηθεί η ΑΕΚ μόλις στο 3΄του αγώνα για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Ο ολυμπιακός έκανε πε­ρίπατο στην επανάληψη και κρα­τάει γερά τη συμμετοχή του για το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι παίκτες του Πειραιά από την ανυπαρξία τους και το γιουχάϊσμα του πρώτου η­μιχρόνου μεταμορφώθηκαν στην επανάληψη και ανέβηκαν στον έ­βδομο ουρανό. Μόλις στο 3΄από λάθος της άμυνας του Ολυμπια­κού η μπάλα στρώθηκε μπροστά στον Πόνσε, ο οποίος άνοιξε το σκορ σε 0-1 για την ΑΕΚ μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού. Το πρώ­το μέρος κύλησε με αυτό το σκορ και με την ατυχία των φιλοξενού­μενων που δεν κατάφεραν να βγάλουν και δεύτερο γκολ σε ευ­καιρίες. Ο αιφνιδιασμός του Ολυ­μπιακού όμως ήταν απόλυτος με έναν Φορτούνη που έβγαζε φω­τιές σε κάθε του ενέργεια. Αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 50΄ με σουτ βολίδα του Καμαρά, σε 1-1 και στη συνέχεια ανέλα­βε ο Φορτούνης στο 72΄κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή σε 2-1. Ακο­λούθησε στο 81΄ο Χασάν ανεβά­ζοντας τον δείκτη σε 3-1 και στο 87΄πάλι ο Φορτούνης αφού πέρα­σε και τον Μπάρκα πέτυχε το α­πόλυτο 4-1 μέσα σε θρίαμβο….

ΠΑΟ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 1-0 : Ε­πέστρεψαν τα χαμόγελα στο Πα­ναθηναϊκό Στρατόπεδο μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Αστέρα Τρίπολης, η οποία οδη­γεί στα γήπεδα της Ευρώπης. Οι πράσινοι με ηγέτη τον εκπληκτι­κό Κουρμπέλη και σκόρερ τον ε­πίσης πολύ καλό Άλτμαν, που πέτυχε το μοναδικό γκολ του α­γώνα στο 17΄. Ο αγώνας υπήρξε σκληρός μεταξύ των δύο ομάδων και η τεχνική ηγεσία μαζί με του παράγοντες ακολούθησαν τον ενθουσιασμό της κερκίδας για τη νίκη και το τρίποντο, Τέλος καλό, όλα καλά.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-2 : Ο Ατρόμητος δεν αντιμετώ­πισε προβλήματα στα Γιάννινα α­φού πήρε μία αναίμακτη νίκη και το τρίποντο με σκορ 2-0 υπέρ του. Το κυριότερο για τους Περι­στεριώτες είναι ότι πλησιάζουν ε­πικίνδυνα την ομάδα της ΑΕΚ στη βαθμολογία. Τα υπόλοιπα παιχνί­δια θα είναι καθοριστικά και για τις δύο ομάδες. Ο χρόνος θα δεί­ξει …

ΟΦΗ – ΛΑΜΙΑ 1-3 : Νίκη σω­τηρίας για την Λαμία. Η Λαμία πέ­τυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη ε­πί του ΟΦΗ με 3-1 και έκανε απο­φασιστικό βήμα για την παραμο­νή της στην σούπερ λίγκα Από την πλευρά της η Λαμία, έκανε έ­να απίστευτο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα τρία της τέρματα, το ένα καλύτε­ρο από το άλλο, με τους Καρμάνο στο 57΄, Τόμας στο 61΄ και Μπερ­τόλιο στο 74΄. Σα να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους ήρθε και η αποβολή του Δεληγιαννίδη στο 81’ για σκληρό μαρκάρισμα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙ­ΚΟΣ 1 – 0 : Οι Βοιωτοί δεν πα­ραδίδουν εύκολα τα όπλα και η νίκη τους με σκορ 1-0 επί της ο­μάδας του Αγρινίου τους κράτησε ζωντανούς για τη σωτηρία. Μετά από τρειςήττες επέστρεψαν βαθ­μολογικά και είναι μόλις ένα βαθ­μό πάνω από τον ΟΦΗ. Στο 54¨ ο Μαρκόφσκι κέρδισε πέναλτι από τράβηγμα και ο Τσαμούρης πέ­τυχε το μοναδικό γκολ του αγώ­να, τη νίκη και το πολύτιμο τρίπο­ντο…

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΞΑΝΘΗ 1-1 : Οι Ακρίτες άντεξαν στην πίεση της Λάρισας, που ήταν καλύτερη και προηγήθηκε γρήγορα σε γκολ με τον Μάρκο Νούνιτς στο 8΄. Η γη­πεδούχος είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες και δοκάρι στο 59΄.Το γκολ της ισοφάρισης της Ξάνθης πέτυχε ο Αλμέϊδο στο 21¨ …

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-1 :  Ά­φησε βαθμούς ο Άρης Θεσσαλο­νίκης που έπαιζε με 10 παίκτες α­πό το 11 λεπτό του αγώνα με δί­καιη αποβολή του Μπάσα για σκληρό παίξιμο . Ο αγώνας ήταν με ελαφρά υπεροχή του Άρη που έχασε ευαιρίες. Η ομάδα της Θεσ­σαλονίκης προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 3 λεπτό της επανάλη­ψης με σκόρερ τον Ματίγια με απ΄ευθείας κτύπημα φάουλ. Η ι­σοφάριση όμως ήλθε πολύ γρή­γορα για τον Πανιώνιο, με σκόρερ τον Τσιλούλη, [που έκαμνε το τε­λικό 1-1, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από μία τριπλή κα­ραμπόλα…