Γ ΄ΕΘΝΙΚΗ : Με ανατροπή στην ανατροπή ΠΑΣ Κόρινθος – Γ.Σ. Καλλιθέας : 3-3 / Παρά την ισοπαλία τα άλλα αποτελέσματα ευνόησαν την Μπάρτσα

Η ανατροπή της ανατροπής του σκορ και του αποτελέσματος με τον μεγάλο αριθμό τερμάτων υ­πήρξε την Κυριακή το κύριο χα­ρακτηριστικό της 15ης αγωνιστι­κής του 7ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας μεταξύ του ΠΑΣ Κόριν­θος και του Γ.Σ. Καλλιθέα, που έ­ληξε με σκορ 3-3. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο της Ιωνίας Κορίνθου ενώπιον περίπου 400 φιλάθλων και κράτησε αδιάπτωτο το ενδια­φέρον τους από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό με τις διακυμάν­σεις του σκορ. Η ομάδα μας στην ατυχία της ήταν και τυχερή, αφού, ενώ προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 9 λεπτό με γκολ του Ράπτη, αναγκάστηκε να κυνηγάει στο κα­τόπι την Καλλιθέα, που ισοφάρισε και προηγήθηκε ακόμη δύο φορές στο προβάδισμα του σκορ.
Μετά την εκπόρθηση του αντι­πάλου τέρματος από τον Ράπτη άρχισε ο χορός των τερμάτων με την αγωνία και το ενδιαφέρον των Κορίνθιων φιλάθλων να βρίσκεται στο αποκορύφωμα. Οι φιλοξενού­μενοι παίζοντας δυνατά, αλλά όχι με υπεροχή στην κατοχή της μπά­λας, που ήταν στα ίσα πέτυχαν την ισοφάριση στο 18 λεπτό με γκολ του Μαργαρώνη κάνοντας το 1-1 και ανέτρεψαν το δικό τους σκορ επίσης στο 27 λεπτό με τον ίδιο παίκτη ανεβάζοντας τον πήχη στο 1-2 υπέρ του Γ.Σ. Καλλιθέας. Με το σκορ αυτό πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη οι παίκτες της Κορίνθου αγωνίστηκαν με πάθος και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο 64 λεπτό σε 2-2 κι εκεί που ό­λοι περιμέναμε το θαύμα μετά α­πό ένα πεντάλεπτο ο Μπένης της Καλλιθέας επανέφερε το προβά­δισμα στην ομάδα του γράφοντας το 2-3. Μετά από αυτή την εξέλιξη φάνηκε η θέληση, η αποφασιστι­κότητα και η αποτελεσματικότητα των παικτών του ΠΑΣ Κόρινθος, οι οποίοι πίεσαν ασφυκτικά την αντί­παλη άμυνα και ένα λεπτό πριν α­πό την λήξη, στο 89 λεπτό ο Νέ­δας πέτυχε την ισοφάριση, η οποί­α χαιρετίστηκε με έξαλλο ενθου­σιασμό από τους παίκτες του ΠΑΣ Κόρινθος και τους φιλάθλους.
Το σφύριγμα λήξης του αγώ­να με το ισόπαλο αποτέλεσμα συ­γκρινόμενο με τα αποτελέσμα­τα επίμαχων ομάδων, που βρίσκο­νται στην επικίνδυνη ζώνη υποβι­βασμού ή των μπαράζ ωφέλησε ελαφρώς την ομάδα μας γιατί ό­λα κρέμονται από μία κλωστή, την τύχη στον επόμενο εντός έδρας αγώνα. Και λίγα λόγια για την ει­κόνα που παρουσίασαν οι δύο ο­μάδες. Ο Γ.Σ. Καλλιθέας από από­ψεως τακτικής ακολούθησε τη δι­είσδυση στην αντίπαλη περιοχή με χαμηλό παιχνίδι, ικανότητα α­νταλλαγής πάσα στην πάσα και α­ποτελεσματικότητα. Αντίθετα οι παίκτες του ΠΑΣ Κόρινθος, προ­σπαθούσαν με μεγάλες μπαλιές από την άμυνα προωθώντας την μπάλα, που συνήθως απέκρουαν σε πρώτη επαφή οι αμυντικοί. Και οι δύο τακτικές έφεραν το ίδιο α­ποτέλεσμα.
Το ερώτημα είναι μήπως θα πρέπει να απασχολήσει την τε­χνική ηγεσία της Κορίνθου, αν θα πρέπει να προτιμήσουν οι παίκτες την πρώτη τακτική, ώστε να μην χάνεται η μπάλα στην κατοχή της. Τέλος πάντων, οι φίλαθλοι και ό­λοι οι Κορίνθιοι έφυγαν από το γή­πεδο ευχαριστημένοι από το τελι­κό αποτέλεσμα, γιατί οι παίκτες τα έδωσαν όλα και κατόρθωσαν να α­νατρέψουν δύο φορές το προβά­δισμα στο σκορ. Ελπίδα όλων για καλύτερη τύχη και πορεία στους υπόλοιπους αγώνες που απομέ­νουν. Ο ΠΑΣ Κόρινθος, πρέπει να παραμείνει στη Γ΄ Εθνική και οι φί­λαθλοι οφείλουν να ενισχύσουν με την παρουσία τους τον ιστο­ρικό μας Σύλλογο να πετύχει τον στόχο του…

ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Λουριώτης, Γά­λας, Ντόκο, Καραγιάννης,Βελέ­ντζας, Νέδας, Δόσης, Σιδέρης, Μα­ναριώτης, Ράπτης, Τσακιργιώτης