SUPER LEAGUE : Εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του Πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης / Ακολουθούν Ολυμπιακός – Ατρόμητος – ΑΕΚ και ΠΑΟ…

Άρχισαν το τριήμερο οι α­γώνες της 15ης Αγωνιστικής ημέρας του Πρωταθλήματος της SUPER LEAGUE Στην κο­ρυφή ο ΠΑΟΚ σταθερά και α­πόμακρα πρώτος στην κορυ­φή της βαθμολογίας. Οι αγώ­νες:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙ­ΚΟΣ 2-2:
Τα καναρίνια του Τραια­νού Δέλλα πάλεψαν τη νίκη, ίσος προς ίσον στο Περιστέ­ρι. Προηγήθηκαν στο σκορ 1- 2, αλλά ο Ατρόμητος κατόρ­θωσε να ισοφαρίσει το σκορ σε 2-2 με γκολ του Μουγιά­κη στο 83΄. Ο Ατρόμητος εί­χε ανοίξει το σκόρ στο 50΄με το Ενσικουλού με πλασέ α­πό την περιοχή. Τα γκολ του Παναιτωλικού πέτυχε ο Μανά στο 69΄και στο 77΄…

ΟΦΗ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-1:
Ισόπαλο ήλθε το αποτέλε­σμα στο Γεντί κουλέ Ηρακλεί­ου Κρήτης με την παράταση του αγώνα να κλέβει ένα πα­νό με μήνυμα αισιοδοξίας και ελπίδας των φιλάθλων σε μια συμπαράσταση σε γυναίκα ο­παδό του Πανιωνίου, που δί­νει τη μάχη με την επάρα­τη νόσο. Τα γκολ πέτυχαν ο Πλατέλας του ΟΦΗ στο 27΄με πλασέ και ο Καμαρά στο 80’ …

ΛΕΒΑΔΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑ­ΚΟΣ 0-2:
Με γκολ του Φορτούνη στο 7΄άνοιξε το σκορ στη Λει­βαδιά, ενώ στο 50΄ο Γκερέρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η ερυθρόλευκη αντεπίθεση για τη διεκδίκηση του πρωτα­θλήματος άρχισε με ευοίω­νους ρυθμούς. Ο κόσμος του Ολυμπιακού παρακολουθεί με έκδηλο ενδιαφέρον τους αγώνες της Σούπερ Λίγκ και ελπίζει στο θαύμα…

Α.Ο. ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0:
Η Λάρισα του δικού μας Αλέξη Κούγια με πρωταγω­νιστή τον Νούνιτς έδειξε τα δόντια της και πήρε σημαντι­κή νίκη με τους 3 βαθμούς να την απομακρύνουν από την επικίνδυνη ζώνη του υπο­βιβασμού. Το σκορ άνοιξε ο Γιάνο με αυτογκολ στο 5΄, ε­νώ ο Νούνιτς το αύξησε στο 63΄και 77΄…

ΠΑΟ – ΞΑΝΘΗ 2-2:
Όρθια παρέμεινε η Ξάν­θη στο ΟΑΚΑ παίζοντας με 7΄καθυστέριση και ισοφαρί­ζοντας με ένα πέναλντι. του Μαυρομάλη στο 97΄. Υστέρη­σαν οι παίκτες του ΠΑΟ και οι Ξανθιώτες πήραν τον έλεγ­χο της μπάλας. Το σκορ άνοι­ξε στο 19΄ο Κοντός με δυ­νατό μονοκόμματο σουτ βο­λέ που η μπάλα βρήκε δίκτυ­α. Στην επανάληψη ο ΠΑΟ έ­παιξε δυνατά και πήρε στα ί­σα τον αγώνα ισοφαρίζο­ντας στο 48΄με τον Μπουζού­κη. Στο 68΄ο ΠΑΟ έφερε τού­μπα το σκορ σε 2-1με σκόρερ το Κολοβέτσο. Η Ξάνθη πήρε την ισοπαλία στο 97΄με το α­νέλπιστο πέναλτι που κτύπη­σε ο Κάστρο και ισοφάρισε σε 2-2…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑ­ΟΚ 0-3:
Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ απει­λήθηκε στο Α΄ ημίχρονο α­πό τον Αστέρα Τρίπολης αλ­λά δεν παραδόθηκε αμαχητί . Πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη και διατήρησε σε από­σταση ασφαλείας τους αντι­πάλους. Παισχαλάκης και Βει­ρίνια οι κορυφαίοι του αγώ­να. Τα γκολ πέτυχαν στο 65΄ο Βειρίνια, στο 69΄ο Μουρίτσιο και στο 90’ +2 ο Τριανταφυλ­λόπουλος με αυτογκολ…

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΕΚ 0-4: Σαρωτική νίκη με πολύ καλή εμφάνιση, αλλά και απόδοση πέτυχε στα Γιάννινα με σκορ 0-4 η ΑΕΚ, που είχε και τρία δοκάρια. Μεταμορφωμένη η ΑΕΚ σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους τον ΠΑΣ Γίαννινα. Μόλις στο 3΄λεπτό ο Αποστο­λόπουλος πάτησε τον Πόνσε, το πέναλτι κτύπησε ο Μάντα­λος ανοίγοντας το σκορ. Στο 17΄ο Μιχαήλ στην προσπάθει­α να απομακρύνει τη μπάλα σε συρτή πάσα πέτυχε με αυ­τογκολ το 0-2. Ο Αργεντινός Πόνσε πέτυχε με κεφαλιά το 0-3 και στο 45΄+3΄ με νέ­α καρφωτή κεφαλιά διαμόρ­φωσε το τελικό 0-4…

ΑΡΗΣ –ΛΑΜΙΑ 1-0:
Λυτρωτική νίκη πέτυχε ο ΑΡΗΣ Θεσσαλονίκης στις κα­θυστερήσεις, όπου λύγι­σε την ομάδα της Λαμίας με σκορ 1-0. Η ομάδα της συ­μπρωτεύουσας προσπαθεί να βρει το βηματισμό της και να αποδείξει πως δίκαια μετά α­πό τη αναβάθμιση βρίσκε­ται στη Σουπερ Λίγκ. Το γκολ πέτυχε ο Ματίγια με κτύπη­μα φάουλ από την αριστερή πλευρά…