Header Ads

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 71-72: Σλούκας στο ματς της ζωής του και τέζα οι Τούρκοι

Σύνταξη ΙΝ 3 Μαϊου 2023, 22:41

Η Πόλη είναι του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος με τεράστιο buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα τέζαρε τη Φενέρ με 72-71 και πήρε ξανά το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ολυμπιακός «άλωσε» την Κωνσταντινούπολη, επικράτησε με 72-71 της Φενέρμπαχτσε, χάρη στο τεράστιο buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα στο τέλος του αγώνα και έκανε το 2-1 στη σειρά των playoffs της Euroleague, παίρνοντας ξανά το πλεονέκτημα της έδρας.

Ακόμα κι αν χάσει την Παρασκευή ο Ολυμπιακός θα φέρει τη σειρά πίσω στο ΣΕΦ στο Game 5.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν μέχρι το τέλος, σε μια βραδιά που δεν ήταν η ιδανική γι’ αυτούς, παραλίγο να κάνουν δώρο τη νίκη στη Φενέρ στο τέλος, αλλά ο Σλούκας ο οποίος έκανε ματς καριέρας, τελειώνοντας με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, πήρε την ευθύνη και «σκότωσε» την πρώην ομάδα του για να πάρει μια τεράστια νίκη ο Ολυμπιακός.

Με τρίποντο του Βεζένκοφ ξεκίνησε το παιχνίδι, με τη Φενέρ ωστόσο να μπαίνει καλύτερα στο ματς, έχοντας για κορυφαίο τον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Αμερικανός πήρε αρκετές προσπάθειες και σε σχέση με τα παιχνίδια στο Φάληρο ήταν πιο εύστοχος.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πρόβλημα κάτω από το καλάθι, επιτρέποντας στους Τούρκους να χτυπήσουν χαμηλά, ενώ στην επίθεση μετά το 15-13 έδειχνε να κολλάει. Ο Χέιζ-Ντέιβις διαμόρφωσε το 21-15 της πρώτης περιόδου με καλάθι στο τέλος της επίθεσης.

Νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε όλη την πεντάδα του. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το καλό κλείσιμο της πρώτης περιόδου. Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έβαλε τη Φενέρ μπροστά με 11 (26-15), ενώ και πάλι ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού σκόραρε για το 28-19.

Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, με τον Κώστα Σλούκα να βγαίνει μπροστά και να είναι εκπληκτικός σε σκοράρισμα και δημιουργία. Ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 10-0 για το 28-29, ο Σλούκας με μεγάλο τρίποντο έκανε το 33-38 για να γράψει το 35-38 του ημιχρόνου ο Γκούντουριτς με δύο βολές.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να χάνουν γρήγορα το προβάδισμά τους και τη Φενέρ να εκμεταλλεύεται την επιθετική δυστοκία των «ερυθρόλευκων» και να περνάει μπροστά στο σκορ.

Χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις 3 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά του δεκαλέπτου, ενώ σε όλη την περίοδο έβαλε μόλις 7. Ο Τζεκίρι συνέχισε να πληγώνει τον Ολυμπιακό κοντά στο καλάθι και οι Τούρκοι έκλεισαν την περίοδο στο +6 (51-45).

Και στην τέταρτη περίοδο οι οιωνοί δεν ήταν καλοί στο ξεκίνημα. Ο Μότλεϊ έγραψε το 60-51 στο 33′ και σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η νέα αντεπίθεση των Πειραιωτών.

Ο ΜακΚίσικ πήρε προσωπικές ενέργειες και μαζί με τον Μπλακ συνέβαλαν στο να μειώσουν οι «ερυθρόλευκοι» στους τρεις (60-57), ενώ λίγο αργότερα ο Βεζένκοφ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 60-61, ενώ πέτυχε κι ένα μεγάλο τρίποντο για το 60-64. Ο Ντόρσεϊ απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 63-64, ενώ ακολούθησε ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 66-66 και ένα του Καλάθη για το 69-66.

Ο Μπλακ έχασε δύο βολές, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα και ο Βεζένκοφ σκόραρε ξανά για τρεις από την κορυφή. Με μία κατοχή να μένει για την κάθε ομάδα, η Φενέρ δεν κατάφερε να σκοράρει αλλά ο Γουόκαπ έκανε ένα τραγικό λάθος προσφέροντας την μπάλα στους Τούρκους για την επίθεση.

Ο Γκούντουριτς σκόραρε για το 71-69 με 3.7″ να απομένουν στο ρολόι. Ο Ολυμπιακός έκανε την επαναφορά από το κέντρο και ο Σλούκας έριξε τη «βόμβα» στο καλάθι της Φενέρ και την ομάδα του Ιτούδη στο καναβάτσο για το 71-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72