ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ - ΜΠΑΣΚΕΤ (Φ. 1837)

Ο Προμηθέας Πατρών «καθάρισε» την Μπουρζ με 89-75 και πήρε ιστορική πρόκρισης στους «8» του Eurocup όπου θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Προμετέι

12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2023

Ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του EuroCup, πήρε ο Προμηθέας Πατρών. Οι Αχαιοί υπερασπίστηκαν την έδρα τους απέναντι στη γαλλική Μπουρζ αν Μπρες στη φάση των «16» της διοργάνωσης και με το τελικό 89-75 πήραν το «εισιτήριο» για την οκτάδα, όπου θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας σε νοκ άουτ αγώνα την ουκρανική Προμετέι.

Ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά στον αγώνα και με διάθεση σε άμυνα και επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (24-13), ενώ χωρίς να χάσει την αυτοσυγκέντρωση του έμεινε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (41-33).

Στην τρίτη περίοδο, η Μπουρζ αύξησε την παραγωγικότητα της μειώνοντας στους έξι πόντους (61-55), αλλά μέχρι εκεί… Με τους Αχαιούς να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι με 28 πόντους στον… επίλογο του αγώνα, όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση τους με το τελικό 89-75.

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέας ο Άντονι Κάουαν με 20 πόντους (5/5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Αρνόλντας Κουμπόλκα με 20 πόντους. Από τη γαλλική ομάδα των 21 λαθών, που ολοκλήρωσε το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της, ξεχώρισε ο γνώριμος μας από την περυσινή θητεία του στον Κολοσσό Ρόδου, Τζόρνταν Φλόιντ, με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 20 (5), Ντάνγκουμπιτς 7 (1), Κοντίτ 12, Τσαϊρέλης, Μουράτος 5, Γκίκας 2, Λάγιος, Σίμπσον, Χογκ 10 (1), Τόμασον 13 (1), Τανούλης, Κουλμπόκα 20 (4).

Μπουρζ (Φοτού): Μπενίτεθ 2, Κουρμπί 9 (3), Μάσενατ, Φλόιντ 16 (1), Πάλμερ 5, Πελός 12 (2), Σασάνγκ 10 (1), Μάικ 13 (1), Κόκιλα 2, Μπριμά 3, Ζουλιέν 3 (1).

ΑΕΚ – ΧΑΠΟΕΛ Ιερουσαλήμ 94 – 78

Η Ένωση έχει ακόμη μια ευκαιρία

Πηγή: In.gr 12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2023

Σε έναν αγώνα με πολύ… ένταση μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων, η ΑΕΚ επικράτησε στα Λιόσια της Χάποελ Ιερουσαλήμ με σκορ 94-78, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και έχει μία ευκαιρία για να πάρει εκείνη την πρόκριση στα ημιτελικά του BCL.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων, η ΑΕΚ κέρδισε με 94-78 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στα Λιόσια, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πλέον έχει ακόμα μία ευκαιρία για να πάει εκείνη στο Final Four του BCL, αρκεί να κερδίσει τώρα στο Ισραήλ στις 19 Απριλίου στην Pais Arena.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ένωση ξεκίνησε τον αγώνα, με τους Ισραηλινούς να… νοιώθουν πιο άνετα στο σπίτι της, και να κάνουν ένα γρήγορο 7-0. Με μπροστάρη τον Λεμάρ η Ένωση αντέδρασε μείωσε και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο -1 (20-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λεμάρ ήταν πραγματικά ασταμάτητος και η ΑΕΚ προηγήθηκε και μάλιστα άνοιξε τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει στο +10 για τους «κιτρινόμαυρους» (47-37). Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ωστόσο, σημειώθηκαν επεισόδια μεταξύ των οπαδών των δυο ομάδων τα οποία μετά μεταφέρθηκαν εκτός γηπέδου με τα ματ να επεμβαίνουν και αρκετό κόσμο να αποχωρεί από το γήπεδο φοβούμενος μη γίνει χειρότερη η κατάσταση.

Εντέλει το ματς ξεκίνησε για το 2ο ημίχρονο, με την Ένωση με κομβικούς, τους, Μίτσελ, Μάιλς και Λεμάρ να ανοίγει κι άλλο λίγο τη διαφορά στο +12 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 70-58. Η Ένωση κατόπιν δεν κοίταξε ποτέ πίσω και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στο +16, 94-78.

Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ο Λεμάρ με 24 πόντους, ενώ οι, Μίτσελ, Μάιλς και Φλιώνης προσέθεσαν από 13. Στον αντίποδα για τους Ισραηλινούς ο Ράντολφ ήταν εξαιρετικός με 28 πόντους που όμως δεν έφτασαν.

Η Ένωση λοιπόν όπως προείπαμε έκανε το 1-1 και θέλει μία νίκη για να γυρίσει τη σειρά και να πάει αυτή στην τετράδα της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 13 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ), Μάντσεν 5 (1), Μάιλς 13 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Γουίλιαμς 2 (1/6 σουτ), Γιάνκοβιτς 6, Κόνιαρης 9 (1), Λεμάρ 24 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Μίτσελ 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Οριόλα 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 3 (1)