ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΝΕΑ (Φ. 1841)

.Ο Θρύλος πάτησε τη Φενέρμπαχτσε του Ιτούδη με 84-72 μέσα στο «φλεγόμενο» ΣΕΦ και έκλεισε θέση για το Final 4 του Κάουνας, εκεί όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο

In.gr 9 ΜΑΪΟΥ 2023, 23:39

Στο Κάουνας έρχεται. Ο Ολυμπιακός «έλιωσε» στο «καμίνι» του ΣΕΦ τη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη με 84-72 και πήρε το εισιτήριο για το 12ο Final 4 της ιστορίας του. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν επίδειξη σκληράδας και ψυχής και απέδειξαν ότι αυτή η πρόκριση δεν θα πήγαινε πουθενά αλλού εκτός από τον Πειραιά.

Απίθανος Σλούκας με 22 πόντους και 6 ασίστ, συγκινητικός Παπανικολάου που τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και με ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο «καθάρισαν» την πρόκριση και την ομάδα του Ιτούδη από την οποία πάλευε μόνο ο Γκούντουριτς.

Με τις κλασικές πεντάδες όλης της σειράς ξεκίνησαν οι δύο προπονητές, με τον Κώστα Παπανικολάου, παρά το ότι ταλαιπωρήθηκε από ίωση τις προηγούμενες ημέρες να μπαίνει με καταιγιστικό ρυθμό στο ματς. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σκόραρε τους 7 από τους πρώτους 11 πόντους των «ερυθρόλευκων», με το «καυτό» ΣΕΦ να δίνει εμφανώς το δυναμικό ξεκίνημα στην ομάδα του Μπαρτζώκα για το αρχικό 11-6. Οι Τούρκοι βρήκαν τα πατήματά τους και ισοφάρισαν σε 13-13 και αργότερα 15-15 με καλάθι του Ντόρσεϊ. Ο Ολυμπιακός με προσωπικές ενέργειες των Γουόκαπ και Παπανικολάου έτρεξε ένα μικρό σερί και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 5 (20-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Γκούντουριτς, ωστόσο οι Πειραιώτες διατήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα, με τον Φαλ να σκοράρει 2 βολές λίγο αργότερα για το 29-23. Ο Γκούντουριτς ωστόσο με το τέταρτο τρίποντό του στο ματς μείωσε σε 29-26, με τη Φενέρ να παίρνει λίγο πιο μετά το προβάδισμα με 29-31. Σε εκείνο το σημείο ήρθε το μεγάλο ξέσμα των παικτών του Μπαρτζώκα, που μέσα από μεγάλες άμυνες, των Μπλακ, Παπανικολάου και ΜακΚίσικ, έτρεξαν ένα φοβερό 15-0 για το 44-31. Ο Ντόρσεϊ με δύο βολές λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 44-33 της ανάπαυλας.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν με απόλυτη συγκέντρωση, ο Βεζένκοφ με έξυπνες και προσωπικές ενέργειες σκόραρε εύκολα καλάθι ενώ ο Κώστας Σλούκας θυμήθηκε την εμφάνιση που έκανε την προηγούμενη εβδομάδα στην Πόλη και πήρε πάνω του μεγάλα σουτ αλλά και ενέργειες, με ένα τέτοιο έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά με 11 (60-49) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ ο ίδιος με καλάθι και φάουλ έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 65-52 για τους «ερυθρόλευκους».

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός χρειαζόταν μόνο καθαρό μυαλό και καλές αποφάσεις, τις οποίες και βρήκε, ενώ οι Τούρκοι προσπάθησαν να κάνουν μια τελευταία προσπάθεια να ξαναμπούν στο ματς, αλλά ο Σλούκας μίλησε και πάλι. Έγραψε το 69-56 στο 34′ ενώ λίγο αργότερα ο Βεζένκοφ έκανε το 71-56 για να κρίνει πλέον οριστικά το ματς υπέρ του Ολυμπιακού. Το πάρτι στο ΣΕΦ είχε στηθεί και με την κόρνα της λήξης ο κόσμος του Ολυμπιακού πανηγύρισε ακόμα μια θρυλική πρόκριση σε Final 4 για τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 44-33, 65-52, 84-72

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Κάναν 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 22 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (7/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 11 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ).