SUPER LEAGUE : Δεν παίζεται με τίποτα ο ΠΑΟΚ που προελαύνει ακάθεκτος / Με νίκες ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, ΠΑΟ, Αστέρας, Παναιτωλικός, Απόλλων και ΠΑΣ Γιάννινα

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 1-2 : Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε το εμπόδι­ο του Λεβαδειακού στο παιχνί­δι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική του πρωτα­θλήματος, καθώς ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε εκτός έ­δρας των Βοιωτών με 2-1. Σε ένα λάθος των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα στο 41ο λεπτό. Ο Ζαμπά βρή­κε τον Πρίγιοβιτς σε πλάγια θέ­ση και με ένα δεξί κεραυνό μέ­σα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπάγιτς για το 0-1. Ο Δικέφαλος στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό βρήκε πάλι δίχτυα αυτή τη φο­ρά με τον Μπίσεσβαρ για το 0- 2. Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης ο Λεβαδειακός μείωσε το σκορ σε 2-1 στο 75 μ’ έναν πρώην παίκτη του ΠΑ­ΟΚ, τον Ζηζόπουλο. Το 2-1 έ­μεινε μέχρι το τέλος και ο ΠΑ­ΟΚ πήρε την σημαντική εκτός έδρας νίκη στην Λιβαδειά.

ΠΑΟ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0 : Ο ΠΑΟ με απίθανα ψυχικά απο­θέματα λυγισε τον καλύτερό του Ατρόμητο Αθηνών, που εί­χε δύο δοκάρια και ένα χαμέ­νο πέναλτι, που κέρδισε ο στο 62΄ο Μπουσούλοζιτς, ο Κου­λούρης το κτύπησε και απέ­κρουσε στην αριστερή γωνία . Το γκολ είχε πετύχει για τον Παναθηναϊκό ο Μακένα,στο 24΄ που δέχθηκε μπαλιά μακρι­νή ασίστ του Κάτσε και πλάσα­ρε τον Μέγερικάνοντας το 1-0. Η μετέπειτα υπεςροχή του Α­τρόμητου δεν άλλαξε το τελι­κό αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟ εξακο­λοθεί και είναι με το ένα πόδι σε τροχιά Ευρώπης…

ΑΣΤΕΡΑΣ – ΟΦΗ 2-1 : Μα­τσάρα... υπό καταρρακτώδη βροχή! Ο ΟΦΗ κατάφερε να προηγηθεί μέσα στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης, αλλά οι Αρ­κάδες έφτασαν στην ανατροπή με δυο γκολ στην επανάληψη (2-1). 4η σερί νίκη για τον Γιώρ­γο Παράσχο από τη στιγμή που ανέλαβε τους γηπεδούχους. Ο Τόνσο και τα δυο γκολ των γη­πεδούχων,που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Η κρητική ο­μάδα προηγήθηκε στο 26΄ με τον Δεληγιαννίδη, αλλά τα δύ­ο γκολ του Αργεντινού, στο 62΄ και στο 87΄, «υπέγραψαν» την τέταρτη διαδοχική νίκη των Αρκάδων….

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2 : Ο Παναιτωλικός πέτυχε σπου­δαία εκτός έδρας νίκη για την 14η αγωνιστική,. καθώς η κατά­κτηση των τριών βαθμών δίνει την δυνατότητα στον Παναιτω­λικό να «σκαρφαλώσει» στην πέμπτη θέση της βαθμολογί­ας με 21 πόντους. Στο δεύτε­ρος μέρος, ο 21χρονος Μαλής έδωσε το προβάδισμα στην ο­μάδα του Αγρινίου στο 63′. Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση καθώς ο Ντιγκινί κατάφερε να ισοφαρίσει στο 71′ για την ο­μάδα της Θεσσαλονίκης. Κι ε­νώ οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τα πάνω τους, ο Λουσέρο εκτέ­λεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Σι­ώπης άφησε τη μπάλα να πε­ράσει αδικαιολόγητα ανάμεσα από τα πόδια του, με τον Ανα­γνωστόπουλο να αιφνιδιάζεται και να τη βλέπει να καταλήγει στα δίχτυα του (1-2)…

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΞΑΝ­ΘΗ 1-0 : Την πρώτη του νίκη πέτυχε μετά από 13 αγωνιστιές ο Απόλλωνας Σμύρνης στην έ­δρα του αγωνιζίμενος εναντίον της Ξάνθης. Με το γκολ αυτό του Μπεντινέλι στο 59΄ο Απόλ­λωνας έδειξε πως ακόμη και τώρα έχει αποθεματικό κουρά­γιο να το παλέψει. Για να δού­με τι θα δούμε στη συνέχεια;

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 3-1 : Σαν καταιγίδα έπεσε επά­νω στον Πανιώνιο ο ΠΑΣ Γιάν­νινα και με μεγάλο πρωταγωνι­στή τον Γιάκο πήρε σημαντική νίκη με σκορ 3-1! Η προσπάθει­ά του για την παραμονή στην κατηγορία έκανε ένα τριπλό βήμα μπροστά. Ο Γιάκος στο 82΄χρειάστηκε, αφού το σκορ ήταν 0-1 να πάρει το όπλο του και να σκοράρει δύο φορές στο 83΄και στο 89΄,τα γκολ ο Νικα­λιάς στο 51΄το 1-0, ο Ντουρμι­σάζ στο 82΄το 1-1 ο Γιάκος δια­μόρφωσε το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 3-0 : Με μια καθαρή αντεπίθεση ο Ολυμπιακός πέτυχε νίκη στη Λαμία με ανέπαφα τα δίκτυα του και σκορ Ολυμπιακός – Λα­μία 3-0. Ο θρίαμβος αυτός τον έφερε στη δεύτερη θέση μετά τον ΠΑΟΚ. Τα γκολ πέτυχαν οι Γκερέκο στο 23΄, Φετφατζίδης στο 46΄και Ελαμπντελαούλι στο 61΄. Παράπονα για τη διαι­τησία του Διαμαντόπουλου και από τις δύο ομάδες…