ΕΠΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ, Α΄ Κατηγορίας, 11η αγωνιστική : ΑΣ Πέλοπας – ΑΣ Κόρινθος 06 : 1-1 - Οι Κορίνθιοι έχασαν βαθμούς, διατήρησαν το αήττητο…

ΠΕΛΟΠΑΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006 :  1-1. Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι στο γήπεδο Κιάτου και πρώτη απώλεια βαθμών για τον πρωτοπόρο ΑΣ Κόρινθος 06 στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Κορινθίας, έχοντας βέβαια και το ...γνωστό περσινό μπόνους της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΣ Κορινθίας...Δυνατό παιγνίδι και για τις δύο ομάδες αλλά για να είμαστε δίκαιοι στο Α' ημίχρονο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν τη καλύτερη τους φετινή εμφάνιση, σε αντίθεση με τους πρωτοπόρους που είχαν μέτρια έως κακή εικόνα. Ο Τάσος Πέρρας παρέταξε την ομάδα του με λίγο διαφοροποιημένο σχήμα στην άμυνα, αφού η απουσία του τραυματία Τριμπόνια του χάλασε τα όποια πλάνα είχε γι αυτό τον αγώνα σε συνδυασμό βέβαια με την κοπιαστική πρόκριση στην παράταση τη περασμένη Τετάρτη στο Ξυλόκαστρο. Έτσι οι γηπεδούχοι, που ήταν φαρμάκι στις αντεπιθέσεις πάταγαν καλύτερα στο γήπεδο και μπήκαν από το 16' στη θέση του οδηγού με τον Πράττο που εκμεταλλεύτηκε την κάθετη μπαλιά του αγέραστου Μάρκου Μπούκη. Μπήκε σαν σίφουνας κυνηγώντας την ψηλή μπαλιά, υπερκέρασε την αμυντική γραμμή και αφού έφτασε απέναντι από τον τερματοφύλακα σε τετ α τετ πλάσαρε τον εξελθόντα Σκούρτη γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Σημειώνουμε ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 13' με δέκα παίκτες λόγω του τραυματισμού του Σαββίδη, που τελικά στο 18' έδωσε τη θέση του στον Ιλα. Προσπάθησε η Κόρινθος 06 για την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα, αλλά εντελώς ανορθόδοξα και πολλά αβίαστα λάθη, απέναντι σε μία αμυντική γραμμή του Πέλοπα,  χωρίς να τα καταφέρει. Στο Β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί, που μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο. Κυνήγησαν και πέτυχαν την κατοχή της μπάλας σε όλο το ημίχρονο, πίεσαν ασφυκτικά για την ισοφάριση, αφού πρώτα ο Πράττος μετά από μία από τις αντεπιθέσεις στο 70' έχασε την ευκαιρία του αγώνα να γράψει το 2-0, το οποίο πιθανότατα θα υποχρέωνε τους πρωτοπόρους στο σπάσιμο του αήττητου. Άμεση ήταν η απάντηση των Κορινθίων με το φάουλ του Τζανέτου στο 72',  που έγλειψε η μπάλα το οριζόντιο δοκάρι τουΡιζάϊ. Θα περίμενε κανείς να έβλεπε κουρασμένους τους παίκτες της Κορίνθου από την υπερπροσπάθεια τριών αγώνων του Σαββάτου με νίκη εκτός με ΑΟ Ζευγολατιού, της Τετάρτης με Ηρακλή Ξυλοκάστρου εκτός με νίκη και πέρασμα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Κορινθίας, κάτι που όμως δεν έγινε. Η ομάδα των Κορινθίων του δευτέρου ημιχρόνου δημιούργησε φάσεις μέσα στην μικρή περιοχή τρεις φορές αφόρητη κατάσταση στον Πέλοπα, αλλά τα αλλεπάλληλα σουτ των επιτιθεμένων προσέκρουαν στην ομαδική άμυνα των Κιατανιωτών, που με πρώτον και καλύτερο τον Ριζάϊ κράτησαν ανέπαφα τα δίχτυα τους, αλλά… Έτσι φτάσαμε στο 77' όταν ο Μάκης Μυριώτης δέχθηκε την ασίστ του Δημητριάδη (;) και με κοντινό σουτ έγραψε το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ. Από την ισοφάριση και μετά οι Κορίνθιοι πάλευαν για την νίκη με αξιώσεις χωρίς να τα καταφέρουν και μέχρι το 94',  που ο Κεκερής σφύριξε για τελευταία φορά δεν έγινε κάτι άξιο λόγου.Συμπερασματικά οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και θα μπορούσε, είτε η μία, είτε η άλλη ομάδα να κερδίσει. Πάντως στο Α' ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν άριστα στημένοι στο γήπεδο από τον Γιώργο Καρσιώτη, ενώ στο Β' ημίχρονο, το καλό για την Κόρινθο, ήλθε με την η είσοδο των Δημητριάδη και Γκουριώτη, μπήκαν έγκαιρα στον αγωνιστικό χώρο και ξεκούραστοι όπως ήταν  άλλαξαν όλο το παιγνίδι προς το καλύτερο. Εκτός της ισοφάρισης και δύο -τριών χαμένων ευκαιριών, τα δυό τρία διαρκείας πρέσινγκ δεν πήραν το προβάδισμα και την νίκη, αλλά τουλάχιστον διατήρησαν το αήττητο απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, που μόλις μας ήλθε από τη Γ΄ Εθνική κατηγορία. Το φετινό Πρωτάθλημα  έχει μεγάλη ουρά πίσω του και κρύβει πολλές παγίδες και εκπλήξεις. Το μεγάλο ατού των παικτών του ΑΣ Κόρινθος είναι η πίστη και η δύναμη για τη νίκη με χαμηλό παιχνίδι, πάσα στην πάσα σε ξεμαρκάριστο συμπαίκτη, ομαδικό αγωνιστικό πνεύμα και η διεκδίκηση της μπαλιάς να μην την περιμένουν να τους βρει, γιατί κάποιος άλλος θα την προλάβει…