ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS ---> 72-88 : «ΣΚΟΥΠΑ» ΜΕ «ΜΑΓΙΚΟ» ΚΑΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ

μετράει 31 σερί νίκες φέτος στο πρωτάθλημα και συνολικά
33, μετά τις δύο διαδοχικές στους περσινούς τελικούς.
Ο Νικ Καλάθης ήταν απολαυστικός και τελείωσε τον α-
γώνα με 27 πόντους, εννιά ασίστ, πέντε ριμπάουντ και πέ-
ντε τρίποντα. Πολύ καλός και ο Νίκος Παππάς με 13 πό-
ντους και τέσσερα τρίποντα. Double double από τον Τζέιμς
Γκιστ με έντεκα πόντους και δώδεκα ριμπάουντ.
Οι «πράσινοι» ήταν εκπληκτικοί πίσω από τη γραμμή του
τριπόντου και τελείωσαν με το εντυπωσιακό 15/32. Για
τους γηπεδούχους, ο Φιλ Γκος ξεχώρισε με 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Νταρνέλ Τζάκσον.
Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι πίστεψαν για ένα ημίχρονο ότι θα μπορούσαν να πετύχουν κάτι καλό.
Ωστόσο στο δεύτερο μέρος σοβαρεύτηκε απόλυτα το
σύνολο του Πασκουάλ και... πέρασε πάνω από τους αντι-
πάλους του οι οποίοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν.
Στο 20’, ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα 43-37 και φαινόταν ότι
θα καταφέρει να ζορίσει τους πρωταθλητές Ελλάδας.
Η τρίτη περίοδος όμως έμελλε να αποδειχτεί καθοριστική. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 22-10 πέρασαν μπροστά με 59-53 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ένα σόου του Παναθηναϊκού ο οποίος πρόσφερε απλόχερα σκορ και θέαμα «καθαρίζοντας» άνετα τον αγώνα και παίρνοντας το εισιτήριο για τους τελικούς.

Δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης,
Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3, Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κα-
τσίβελης 9 (1), Τζάκσον 14

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Τζέιμς, Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27
(5), Ρίβερς, Παππάς 13 (4), Γκιστ 11, Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2), Μήτογλου